Jak se naučit nebo zlepšit jazyk?

Chcete si splnit novoroční předsevzetí nebo získat lepší práci a umět další jazyk či se jen zlepšit? Zde si ukážeme několik pomůcek, tipů a studijních materiálů, které mohou pomoci.

Tak neotálejte a pusťte se do toho!

knihy a budík

Metody efektivního učení jazyka

Existuje několik cest, jak pomoci našemu mozku a jeho paměti k efektivnějšímu zapamatování informací a jejich využití.

Tato nauka by měla zahrnovat tři dovednosti: komunikaci, psaní, poslech.

Všechny tyto skupiny bychom měli pravidelně obohacovat a pečovat o ně. Jakým způsobem a formou? To záleží jen na vás.

 

Psaní můžeme uplatnit v komunikaci přes sociální sítě, aplikace přizpůsobené pro chatování s cizinci v daném jazyce nebo prostřednictvím výukových materiálů, kterými může být učebnice, pracovní sešit dle úrovně znalostí.

Kreslením pavučin, kdy každé slovo navazuje určitým způsobem na sebe, např. podle slovních druhů nebo je protiklady, synonyma… Zkrátka se dá uplatnit zde jakýkoliv systém.
učení otázek

Popisem určitého obrázku k dané tématice slovní zásoby nebo lekce.

Tvořením kartiček, kdy na jednu stranu napíšeme slovíčka v češtině a z druhé strany v cizím jazyce, můžeme doplnit i o výslovnost. Pro lepší zapamatování používám odlišné barvy, které používám podle slovních druhů a jimi slovíčko zvýrazním, takže např. na sloveso, mám určenou žlutou barvu.

Váš pokoj nebo věci můžete polepit barevnými lepícími papírky s daným slovíčkem a vždy, když půjdete okolo si ho připomenete.

 

Pokud jste začátečníci a nevíte jakými základními slovíčky začít, ale zároveň je využijete a běžně se s nimi setkáte, doporučila bych konkrétně pro anglický jazyk jednu stránku. Jedná se o seznam nejpoužívanějších anglických slov, které vydala univerzita Oxford, zde je seřazeno 3000 slovíček podle abecedního seznamu. U každého je také uvedena správná výslovnost, obraty a užití.

Před nedávnem jsem začala s učením, nebudu vám povídat jak snadné to je, ale pociťuji, že mi to dost pomáhá posunout se dál ve slovní zásobě.

 

Poslech uskutečňuji prostřednictvím sledování filmů, seriálů, buď s titulkami či bez nich. Tento systém je prospěšný jednak pro snadné porozumění, ale také i zachycení často používaných obratů v běžné komunikaci a situacích.

Čas cestou ze školy nebo práce využívám k poslechu knih, příběhů a debat ve formě podcastu, které jsou mnohdy velmi poutavé a vtipné.

 

Každý si musí najít pro sebe samého nejefektivnější metodu, která bude nejen užitečná, ale také aspoň trochu zábava.

Tak vzhůru do toho! Ať konečně splníte nějaké to předsevzetí.

A když vám bude nejhůř vzpomeňte si : ,,Kolik umíš jazyků, tolikrát si člověkem.‘‘

 

3.5/5 - (2 votes)
This entry was posted in Nezařazené. Bookmark the permalink.