Kolik kdo skutečně dostane?

Umíte si vůbec představit, že byste chodili do práce a nedostávali tam žádnou výplatu, tedy pracovali zadarmo? Stoprocentně ne. Práce se přece provozuje právě kvůli penězům. Případně sice i kvůli jiným pohnutkám, ale peníze jsou tu vždycky to hlavní.

Každý člověk tedy pracuje za výplatu, kterou má dostat v dohodnutém termínu a v dohodnuté výši. Ale zatímco s termínem je to prosté, s onou výší může mít někdo nejednou problémy. A to proto, že se při uzavírání pracovního poměru dohaduje tradičně hrubá mzda, kterou by pak měl zaměstnavatel vyplatit, jenže zaměstnanec dostává mzdu čistou, to znamená sníženou o daň z příjmu a sociální a zdravotní pojištění. A to nejednoho z lidí rozladí, protože neznalý člověk očekával výplatu ve výši té hrubé mzdy. Které se ale nedá dosáhnout ani tehdy, když by člověk mohl uplatnit a také uplatnil všechno možné slevy na daních.

vyrovnané mince

A proto by měl každý člověk nejlépe hned od počátku vědět, kolik skutečně dostane. Měl by si z oné slíbené hrubé mzdy spočítat tu čistou, tedy sumu, kterou opravdu dostane a se kterou bude moci disponovat.

A aby to dotyčný zvládl rychle, pohodlně a klidně i bez cizí pomoci, přijde mu při řešení problému jménem mzda kalkulačka, se kterou se to dá zvládnout, určitě vhod. Tady totiž stačí vyplnit jenom pár detailů a člověk hned ví, jak na tom je.

peněženka a eura

S pomocí takové kalkulačky se dá lehce spočítat, kolik pro zaměstnance znamená jeho hrubá mzda v reálu, co si s touto bude moci skutečně dovolit. Případně mu může pomoci, kdyby se ho snad nakonec někdo pokusil vzít na hůl.

Člověk by totiž bez této byl nejednou ztracený. Protože kdo z nás z hlavy ví, kolik platí na dani, kolik na zdravotním a sociálním pojištění, a kdo z nás ví naopak to, jakou slevu na dani a v jaké výši může uplatnit? Aspoň já osobně bych to nevěděl. A troufám si tvrdit, že vy zřejmě také ne.

5/5 - (3 votes)